تبلیغات
مقالات - کره زهره
تا اطلاع ثانوی غیرفعال است.

لینکستان

برای تبادل لینک، سایت شما باید حداقل رنک 1 در گوگل داشته باشد.
» Rap-musikal
آپلود سنتر بزرگ فارسی آپ
last-night
خرید کارت شارژ
ابزار برای وب
وطن فوتو
.:: fungozar ::.
اطلاعاتی از کره ها
 

آمار

:: تعداد مطالب :
:: تعداد نویسندگان :
:: آخرین بروز رسانی :
:: بازدید امروز :
:: بازدید دیروز :
:: بازدید این ماه :
:: بازدید ماه قبل :
:: بازدید کل :
:: آخرین بازدید :
 

امكانات

 

نظرسنجی

شما از چه کره ای خوشتان می آید؟


 

 

کره زهره

موضوع: مطالب نویسنده:سجاد مظلومی تاریخ:شنبه 7 خرداد 1390
http://up.iranblog.com/images/14b7wgfhwe23qaaq6r.jpg

مطالعه کره زهره


درست 25 سال قبل ـ دسامبر 1984 ایستگاه های سیاره پیمای روسیه با نامهای وگا ـ یک و وگا ـ دو با فاصله چند روز عازم کره زهره شدند.هر دو ایستگاه دارای ساختار مشابهی بوده و با موشک های سنگین پروتون پرتاب شده بودند.هردو وگا پس از پیمودن مسافت 500 میلیون کیلومتر 6 ماه بعد به کره زهره رسیدند.
ولادیمیر یفانوف ـ معاون امور علمی شرکت لاووچکین گفت که این ایستگاه ها انجام مأموریت دشواری را در پیش داشتند .
ما می خواستیم با پرتاب ایستگاه ها هم کره زهره و هم ستاره دنباله دار هالی را که در فاصله دور از یکدیگر قرار دارند ، مورد مطالعه قرار دهیم. در نظر بود این ایستگاه ها وارد مدار زهره شده ، از راه دور بر این کره نظارت کرده و همچنین با فرود آوردن دستگاه در سطح زهره به تحقیقات علمی آغاز شده توسط دستگاه های قبلی روسیه بنام ونرا venera ادامه دهند.برای نخستین بار در جهان سوند های آئروستاتی برای اندازه گیری سرعت باد به جو زهره رسانده شدند.
سوند ها با سرعت 250 کیلومتر در ساعت در ارتفاع 50 کیلومتری از سطح زهره پرواز کرده و باد های شدید، رعد وبرق و غلظت اسید سولفوریک در جو زهره را اندازه گیری می کردند. وگا ها همچنین مودول هایی برای فرود به سطح زهره برای تحقیقات درباره خاک آن به همراه داشتند. مودول وگا ـ یک نتوانست مأموریت خود را انجام دهد چون وسیله خاکبرداری آن زودتر از موقع باز شد اما مودول وگا ـ دو در وظیفه خود را با موفقیت انجام داد. این مودول اطلاعات درباره ترکیب خاک زهره را که شبیه خاک کره ماه است، مخابره کرد.مواد معدنی موجود در خاک زهره در زمین نیز هر چند فوق العاده بندرت وجود دارند. دمای هوا در سطح زهره به 500 درجه سانتی گراد و فشار در آن به 90 آتمسفر می رسد. برای جلوگیری از از کار افتادن مودول ها آنها را با لایه ضخیم مقاوم در مقابل حرارت پوشانده بودند .
ایستگاه های سیاره پیما پس از پرتاب مودول ها به سطح زهره به حرکت خود بسوی ستاره دنباله دار هالی را ادامه دادند.ولادیمیر یفانوف در ادامه گفت: مسیر حرکت ستاره دنباله دار هالی بطور دقیق معلوم نبود اما در رفع این مشکل توفیق حاصل شد.ایستگاه های وگا تا فاصله ده هزار کیلومتری به ستاره دنباله دار نزدیک شدند و این امر امکان داد اطلاعات خوبی در باره ترکیب و شکل هسته آن بدست آورده شد.تقریباً لطور همزمان دستگاه فضانوردی اروپایی بنام جوتو بسوی ستاره دنباله دار هالی پرتاب شده بود . ایستگاه های وگا با دادن اطلاعات دقیق امکان جهت گیری جوتو بسوی هالی را بوجود آوردند و جوتو توانست به فاصله بسیار نزدیک تر از ستاره دنباله دار هالی ـ 500 تا 600 کیلومتری آن برسد.
ایستگاه های وگا توانستند 1500 عکس از ستاره دنباله دار هالی بگیرند. برای اولین بار از هسته این ستاره دنباله دار عکس گرفته شد. این دستگاه ها پس از انجام مأموریت خود به مدار اطراف خورشید رسیده و تا به حال در آنجا قرار دارند.
آقای یفانوف گفت: 25 سال قبل این یکی از اولین پروژه های بزرگ ابعاد بین المللی بود چون دانشمندان اطریش ، بلغارستان ،مجارستان ،چکسلواکی،فرانسه و هر دو بخش آلمان در آن شرکت داشتند.
وگا ها نشان دادند که پروژه های مربوط به مطالعه سیارات دیگر را باید با تعاون گسترده بین المللی اجرا کرد. از فناوری های بکار برده شده برای ساختن ایستگاه های سیاره پیمای وگا در پروژه فوبوس برای رساندن خاک از قمر کره مریخ به زمین و همچنین ساختن یک دستگاه بسیار نوین بنام venera-d استفاده خواهد شد. در نظر است این دستگاه در سال 2016 به فضا پرتاب شود.برچسب ها: