تبلیغات
مقالات - ویژگی های انقلاب اسلامی
تا اطلاع ثانوی غیرفعال است.

لینکستان

برای تبادل لینک، سایت شما باید حداقل رنک 1 در گوگل داشته باشد.
» Rap-musikal
آپلود سنتر بزرگ فارسی آپ
last-night
خرید کارت شارژ
ابزار برای وب
وطن فوتو
.:: fungozar ::.
اطلاعاتی از کره ها
 

آمار

:: تعداد مطالب :
:: تعداد نویسندگان :
:: آخرین بروز رسانی :
:: بازدید امروز :
:: بازدید دیروز :
:: بازدید این ماه :
:: بازدید ماه قبل :
:: بازدید کل :
:: آخرین بازدید :
 

امكانات

 

نظرسنجی

شما از چه کره ای خوشتان می آید؟


 

 

ویژگی های انقلاب اسلامی

موضوع: مطالب نویسنده:سجاد مظلومی تاریخ:شنبه 30 مهر 1390
عنوان : ویژگی ها، اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی
موضوعات مقالات :انقلاب اسلامی
۲۲ بهمن سال ،۱۳۸۷ انقلاب اسلامی سی ساله می شود. انقلابی كه به بركت رهبری امام راحل، خون شهدای گرانقدر و اراده راسخ ملت به پیروزی رسید و چنان برجسته و یگانه شدكه هیچ حركت وجنبش انقلابی دیگری توان برابری با آن را نخواهد داشت. زیرا انگیزه ها و اهداف بسیار متفاوتی داشت. به طور مثال در مقام مقایسه انقلاب اسلامی ایران با دو انقلاب مشهور غربی (فرانسه و روسیه) می توان گفت: انقلاب كبیر فرانسه، برای آزادی و رفاه و انقلاب روسیه، برای عدالت و برابری بوده است. اما انقلاب اسلامی ایران، انقلابی برای خدا و معنویت می باشد. انقلاب ارزش ها است. از این روست كه می توان انقلاب كبیر فرانسه را انقلابی صرفا سیاسی و انقلاب روسیه را انقلابی كاملا اقتصادی دانست، لیكن انقلاب اسلامی ایران انقلابی است فرهنگی و معنوی.(۱)
ط ویژگی های انقلاب اسلامی ایران
صاحبنظران سیاسی، ویژگی های متعددی را برای انقلاب اسلامی ایران ذكر نموده اند كه برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:


● اهداف انقلاب اسلامی ایران
انقلاب اسلامی ایران به جهت تحقق اهدافی مقدس صورت گرفت. اهدافی كه، تماما معنوی و ارزشی و منطبق بر ارزش ها و تعالیم شریعت پاك نبوی اسلامی بودند. از جمله:


● دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران
شناخت و ارزیابی هر انقلابی، بدون توجه به دستاوردهای آن امكان پذیر نمی باشد و اهمیت این امر وقتی بیشتر رخ می نماید كه بدانیم حفظ انقلاب اسلامی ارتباط بسیار مستقیمی با شناخت دستاوردهای آن دارد. لذا مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی را در پنج محور ذیل به بررسی می نشینیم.

در بعد سیاست داخلی، سرنگونی حكومت دو هزار و پانصد ساله ستمشاهی مهم ترین واقعه محسوب می شود. تشكیل حكومت اسلامی، استقرار نهادهای مدنی كشور با انتخابات مبتنی بر رای مستقیم مردم، از بین بردن سازمان های مخوف و غیرانسانی همچون ساواك، تعیین و تصویب قانون اساسی اسلامی، تاسیس سازمان ها و نهادها و ارگان های انقلابی و مردمی (همچون نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان وجانبازان، بنیاد شهید و نظایر اینها) تلاش در جهت وحدت بین شیعه و سنی، مقابله اصولی باتوطئه های عناصر فریب خورده و تجزیه طلب داخلی وحفظ انسجام و تمامیت ارضی كشور در شرایط بحرانی، از مهم ترین دستاوردهای حائز اهمیت محسوب می شوند. امادر بعد سیاست خارجی، مقابله با جنگ تحمیلی ناخواسته، اصلی ترین دستاورد به شمار می آید. افشای چهره واقعی كشورهای به اصطلاح پیشرفته استعماری، سرفرود نیاوردن به هنگام تحریم ها و محدودیت های ناعادلانه اقتصادی، بیدار نمودن سایر ملل اسلامی در جهت مبارزه همه جانبه با رژیم نامشروع صهیونیستی، اتخاذ مواضع اصولی و منطقی به هنگام بحران ها وچالش های پیش رو، صدور پیام انقلاب به سایر ممالك و توجه دادن آنها به نیرو و سرمایه وجودی خود، سایر دستاوردهای مهم انقلاب را در حوزه سیاست خارجی تشكیل می دهند.

نهادینه كردن اندیشه دفاع مشروع به هنگام تجاوز نیروهای متجاوز دشمن، طراحی و ساخت ادوات نظامی با بهره گیری از توان فكری متخصصان و مبتكران داخلی در بحبوحه جنگ تحمیلی، خنثی نمودن توطئه ها و كودتاها و اندیشه های براندازانه دشمن، حراست از مرزهای كشور به بهترین وجه ممكن، بخشی از با اهمیت ترین دستاوردهای دفاعی انقلاب را دربرمی گیرند.

از میان بردن بنگاه های فاسد اقتصادی مبتنی بر ربا و شرط بندی رژیم ستمشاهی، ضابطه مند نمودن اكتشاف، تولید و صادرات نفت، تلاش برای رهایی از اقتصاد تك محصولی، رشد و توسعه و راه اندازی هر چه بیشتر بنگاه های زودبازده اقتصادی، تلاش در جهت خودكفایی در تولیدات كشاورزی، ساخت سدها و مهار آب های روان و توسعه و راه اندازی نیروگاه های برق آبی، گسترش شبكه مخابرات و گاز حتی به صعب العبور ترین روستاها، تشكیل تعاونی ها وحمایت از آنها به منظور نهادینه كردن فعالیت های اقتصادی جمعی، مهار تورم و افزایش بهره وری، جایگزین نمودن قدرت فكری جوانان به جای صنایع فاقد ارزش و بعضا مونتاژ غربی، از شاخص ترین دستاوردهای اقتصادی انقلاب به حساب می آیند.

پاكسازی محیط دانشگاه ها از عناصر وابسته به رژیم ستمشاهی و افكار غربی و الحادی آنان، توسعه كمی و كیفی دانشگاه ها، تلاش درجهت تحقق وحدت حوزه و دانشگاه، توجه به دانش های جدید و بنیادین همچون نانو تكنولوژی و بیوتكنولوژی، رشد ورود بانوان در مراكز علمی و پژوهشی همراه با رعایت شان ومنزلت آنان، ضابطه مند كردن اعزام دانشجو به خارج از كشور، افزایش كسب رتبه های علمی در المپیادهای جهانی، كامل شدن چرخه تولید سوخت هسته ای در مقیاس آزمایشگاهی، بالا رفتن اعتبارات پژوهشی مراكز علمی، تنها بخشی ازدستاوردهای علمی انقلاب را به خود اختصاص می دهند.

برچیدن مظاهر فساد اجتماعی و اخلاقی رژیم ستمشاهی، پاكسازی عرصه های مهم فرهنگی (تلویزیون، رادیو، سینما، تئاتر، موسیقی، كتاب، مجله، روزنامه) از آلودگی و فساد، احیای منزلت و هویت مساجد به عنوان مكان پالایش روحی و تهذیب نفس، شناساندن قدر و ارزش واقعی زنان به دور از ناهنجاری های ملحدانه غربی، اتخاذ مواضع مناسب در برخورد با جریانات ضد فرهنگی در اقصی نقاط عالم (۲) توجه دادن افكار عمومی به ظرفیت بالای فرهنگ اسلامی ایرانی، گسترش فرهنگ ایثار و شهادت، احیای نماز جمعه، امر به معروف و نهی از منكر، از جمله دستاوردهای برجسته انقلاب در حوزه فرهنگ می باشند.
اكنون كه در این مجال با قطره ای از اقیانوس بی كران دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران آشنا شدیم. با فرازی از سخنان گوهر بار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران كه فصل الخطاب ما می باشد، بر اهمیت حفظ انقلاب و دستاوردهای آن تاكید می نماییم:و امروز بر ملت ایران، خصوصا و بر جمیع مسلمانان، عموما، واجب است این امانت الهی را، كه در ایران به طور رسمی اعلام شده و در مدتی كوتاه نتایج عظیمی به بار آورده، با تمام توان حفظ نموده و در راه ایجاد مقتضیات بقای آن و رفع موانع و مشكلات آن كوشش نمایند. (۳(

محمد علی خزاعی
پی نوشت ها:روزنامه جوان   ۱ ) اسلامی بودن ۲) اتكاء به پشتوانه قوی مردمی ۳) عدم وابستگی به قدرت های استكباری شرق و غرب ۴ ) رهبری همه جانبه امام راحل ۵ ) سرعت انقلاب به نسبت سایر انقلاب های دیگر ملل ۶ ) پافشاری بر اهداف و آرمان های تعیین شده و ... ۱) براندازی حكومت سفاك و جبار پهلوی ۲ ) ایجاد جمهوری اسلامی ایران ۳) حاكم نمودن ارزش ها و مقررات و احكام دین مبین اسلام ۴ ) برچیدن مظاهر فساد و تباهی ۵ ) قطع نمودن دست استعمارگران از ذخایر طبیعی كشور ۶ ) حمایت و امید دادن به سایر مسلمانان وممالك مظلوم و مستضعف جهان و ... ۲ ) دفاعی: ۳) اقتصادی: ۴) علمی: ۵ ) فرهنگی: ۲ - همانند موضع اصولی حضرت امام خمینی (ره) در مرتد شمردن سلمان رشدی نویسنده كتاب آیات شیطانی. ۳ - حضرت امام خمینی (ره) وصیت نامه سیاسی - الهی، تدوین علیرضا اسماعیلی، موسسه چاپ و نشر عروج، ،۱۳۷۵ ص ۲۳.
۱ ) سیاسی: ۱ - نشریه داخلی نگرشی بر تحولات سیاسی، سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، ش ،۶۵ ص ۲۸.


برچسب ها: